Metabolizma hızı birçok faktörden etkilenir. Tüketilen besinler, fiziksel aktivite sıklığı, içilen su miktarı bunlardan birkaçıdır. Gün içerisinde 30-40 dakikalık yürüyüşler ve 2,5 litre su içmek metabolizmanızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Gerçek olan; tek başına bir besin ne kilo aldırır ne de kilo verdirir! Önemli olan sağlıklı bir yaşam stlini belirlemektir. Bu besinleri uygun beslenme yaşantınızın içine dahil ederseniz metabolizmanızı daha çok arttıracaktır.

YEŞİL ÇAY KATEŞİNLERİ: Yeşil çay yapısında polifenoller ve kafein içerir. Yeşil çayın metabolizma hızlandırma etkisinin kafeinden kaynaklığı düşünülürdü ama yeni yayımlanan çalışmalarda, yeşil çay ekstresi kateşin polifenollerinin metabolizmayı daha fazla uyardığını göstermiştir. Günde 3 fincan yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin.

GÜÇLÜ ETKİSİYLE KURUYEMİŞLER: Yapılarında bulunan posa, bitkisel protein ve doymamış yağ asitleriyle dinlenme anındaki metabolizmayı hızlandırır. Çiğ olarak, ceviz,fındık,badem, yer fıstığı günde ufak 1 avuç tüketebilirsiniz.

KIRMIZI ACI BİBER: Kırmızı biberin içeriğinde capsaicin vardır. Capsaicin içeren besinler metabolizma hızlandırmada ilk sıradadır. Acı biber yenildikten sonra uzun bir süre metabolizma hızını 2 katına çıkarır. Yemeklerinize kırmızı acı biber ekleyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

EN AZ %70 KAKAO İÇEREN BİTTER ÇİKOLATA: Düzenli bir şekilde 25-30 gram bitter çikolata tüketmek yağ dokusu mekanizmasını etkileyerek, azalmasını sağlar.

YUMURTA: Yağ yakımına en çok destek sağlayan besin öğesi proteindir. Yumurtada yer alan aminoasitler ise %100 vücutta kullanılabilir. Kolesterol probleminiz yok ise her gün kahvaltıda yumurta tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

TARÇIN: Tarçının en büyük özelliği kan şekeri düzenlemeye yardımcıdır. Tarçını düzenli olarak tüketen kişilerde, ani kan şekeri düzensizliği yaşanmadığı için acıkma süresi uzundur. Aynı zamanda tarçın sindirim sırasında vücut ısısını yükselterek termik etki yaratır ve metabolizmayı hızlandırır. Suyunuza tarçın kabuğu ekleyerek bu etkiyi sağlayabilirsiniz.

TURUNÇGİLLER, AHUDUDU, BÖĞÜRTLEN: Bu meyveler C vitamininden ve flavonlardan zengindir. Flavonlar ise metabolizmayı hızlandırmaktadır. Özellikle spor öncesinde tüketilen c vitamininden zengin meyveler yağ yakımını %30 arttırmaktadır.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ: Günde 1000-1300 mg kalsiyum alımı kilo kaybını 2 kat daha arttırmaktadır. Yapılan çalışmalarda kalsiyumun yağ hacmini azaltıcı etkisi olduğu bildirilmektedir.

ZENCEFİL VE SARIMSAK: Özellikle vücut ısısının artmasında etkilidir ve vazodilatör etki gösterir. Bu sayede metabolizmanın %20 oranında hızlanmasını sağlar.

POSA KAYNAĞI BESİNLER: Posayı kısaca besinlerin sindirilmeyen kısmı olarak açıklanabilir.

Posa sindirim sırasında; kullanılan enerji miktarının artmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Kurubaklagiller, meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler posa içerir. Günlük beslenmenizde en az 3 porsiyon meyve sebze tüketmeyi unutmayın.