Kar yağıyor. İlk kez çocuklar bile sevinemiyor..

Sıcacık yuvamda seyrediyorum ama üşüyorum aslında. Hem de çok. Gözüm kulağım, korkunç afetin yaşandığı bölgede.

Tarihler 6 Şubat 2023, saatler 04.17’yi gösterene dek Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman'da, Hatay, Osmaniye ve Adana'da yaşam vardı. O illerde herkesin bir hayali bir umudu vardı. Sabaha uyandıklarında rutin yaşamlarını sürdüreceklerdi. Kimi hazırlanıp işine gidecek, kimi o gün sevdiğiyle buluşup ileriye dönük planlar yapacak, kimi doğum gününü kutlayacaktı. Kimi doğum yapıp yavrusunu kucağına alacaktı.

Ama çoğu uyanamadı.  Deprem yıktı geçti. Kötü manzaralarla karşı karşıyayız... Kötü haberler geliyor, gelmeye devam ediyor.  Kurtarılanları gördükçe de biraz olsun içimiz rahatlıyor. Umudumuz artıyor.

30 küsur saat sonra 6 aylık yavrusuyla enkazdan çıkarılan genç bir anne içimi sızlattı.  Yavrusunu saatlerce koynunda koruyabilmiş o annenin duygularını düşünemiyorum.  Aç, susuz.. Ama sıcacık anne kucağında yaşama tutunan minik yavrusu.  Korkunç etkilendim.

Gördüklerimiz içimizi sızlatıyor. Görmediklerimiz de var elbet. Neler yaşanıyor enkaz altlarında.  Nasıl hikayeler duyacağız kim bilir.

Evet sevgili Okur’lar. Olumsuz şartların biraraya geldiği önce 7.7’lik sonra 7,6’lık korkunç bir deprem yaşadık. 5 bin civarında bina yerle bir oldu, hasarlı binalar da artçılarla yıkılmaya devam ediyor. Artçıların süreceği de yetkililer tarafından bildiriliyor.

Türkiye seferber. 65 ülkeden yardım alıyoruz. Tüm yetkililer eminim ki ellerinden geleni, hatta fazlasını yapıyor. Ama yetmiyor.

Gözüm kulağım TV kanallarında dolaşırken, an itibariyle can kaybımız 3 bin 432, Yaralı sayımız 21 bin 103 kişiydi. 8 bini aşkın vatandaşımız da enkazdan kurtarıldı.

Maalesef içimizi sızlatan, yüreğimizi parçalayan günlerden geçiyoruz. Acımız çok taze. Zorlu süreçte, zamanla yarışıyoruz. Arama çalışmaları sürüyor.  Kolay değil. Yıkım öyle büyük ki herkes şokta. İhtiyaçlar dağ gibi. felaketin boyutu çok büyük. Elektrik yok, doğal gaz yok, ekmek su gibi temel ihtiyaçlar hemen anında her yere ulaşamıyor.

1999 Gölcük depremini, göbeğinde yaşayan biri olarak kalbim, aklım deprem bölgesinde. Umudum, dileğim ve bu saatten sonra beklentim bir nefes için mucize.

Allah yardımcıları olsun, herkese dayanma gücü versin.