Tryp By Wyndham Otel’de düzenlenen toplantıya Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Nejdet Ulusoy, Alperen Şakacı, Salih Giray, İhsan Malkoç ve işyeri temsilcileri ile fabrika çalışanları katıldı.

“İŞÇİ SENDİKASINA GÜVENİYOR”

Sarı yaptığı açıklamada taslakta işçilerin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 15 diğer kalan 3 adet 6 aylık dilimlerde ise enflasyon artı 3 puan oranında zam istediklerini söyledi. “İşçilerin kazanılmış haklarını korumak, destek hizmetlerinin haklarını arttırmak, eşit ise eşit ücreti korumak, kiralık işçiliğe karşı mücadele etmek, işçinin satın alma gücünü korumak ve artırmak istiyoruz. Toplu iş sözleşmesi öncesi işçilere dağıttığımız föylerde yüzde 89 oranında sendikama güveniyorum çıktı. Bu sendikamız için çok önemli bir güvendir” dedi.

2 YIL SÜREYLE GEÇERLİ

Toplu sözleşme tekliflerinin, üyelere dağıtılan talep formlarında belirtilen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda hazırlandığını belirten Sarı, “Yaklaşık 6 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi 1 Ocak 2010’da yürürlüğe girecek ve 2 yıl süre ile geçerli olacak. İşverenlerle yapılan ön görüşmeler sonucunda toplu sözleşme görüşmelerinin yeni yılın ocak ayının ilk yarısı içinde başlatılması bekleniyor” dedi.

4 İKRAMİYE TALEBİ

Sarı açıklamasının devamında şunları ifade etti. “Bu dönem tekliflerimizde üretim işçisi üyelerimiz ile destek hizmetlerinde çalışan üyelerimizin sözleşme hükümlerinde yer alan farkları önemli ölçüde ortadan kaldıracak tekliflerde bulunduk. Özel sağlık sigortası, işveren katkılı bireysel emeklilik ve 4 ikramiye bu taleplerimizin başında geliyor.” Dedi. Yeni dönem toplu iş sözleşmesi teklifinde iş güvencesini sağlamlaştıracak taleplere yer verdiklerini de ifade eden Sarı, “Bu taleplerin başında toplu sözleşme kapsamı içinde yer alan işlerde özel istihdam Bürosuna bağlı kiralık işçi çalıştırılmaması talebi de yer alıyor. Ayrıca eşit işe eşit ücretin korunması, güvencesiz ve esnek çalışmaya karşı çıkma gibi temel taleplerimiz de devam ediyor." şeklinde konuştu.

SENDİKAL MÜCADELE

Sarı, Lastik İş tarihinin dününü bugününü de anlattı, Merhum Genel Başkan Abdullah Karacan ile verdikleri sendikal mücadeleden söz etti. Lastik-İş olarak kazanılmış haklarını hiçbir zaman kaybetmediklerini, bunun sebebinin ise örgütlü yapıları olduğunu kaydetti. Sarı, bundan sonraki süreçte de kazanılmış haklarını asla kaybetmeyeceklerini ifade etti.

ZAM ORANLARI

Başkan Sarı, zam oranlarını şu şekilde açıkladı. “Toplu iş sözleşmesi teklifimizde, sendikamızın üyesi olan üretim işçileri için 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, ilk 6 ay için ücretlere yüzde 15 oranında zam teklifinde bulunduk. Teklifte 2 yıllık süre içinde ücret zamlarının 1 Temmuz 2020, 1 Ocak 2021 ve 1 Temmuz 2021 tarihlerinde enflasyon oranına 3 puan eklenerek bulunacak oran kadar arttırılması talep ediliyor. Ayrıca toplu iş sözleşmesinde yer alan sosyal yardımlara da 2020 yılında yüzde 40 ile yüzde 110 arasında zam yapılmasını istiyoruz” dedi

“Bu talep ilk 6 ay için ortalama yüzde 26 artış anlamına geliyor. Destek hizmetlerinde çalışan üyelerimizin toplu iş sözleşmelerinde yer alan sosyal yardımlara da 2020 yılında yüzde 38’den başlayarak yüksek oranlarda zam yapılması talep ediliyor” ifadelerini kullandı.

Editör: TE Bilisim