KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Atalay, Oda’nın uluslararası ortaklıklarına yenilerini eklemek amacıyla İtalya ve Slovenya’yı kapsayan iş gezisine çıktı. Uuslararası işbirliği çalışmaları kapsamında iş programı gerçekleştiren KOTO heyeti İlk olarak İtalya Trieste Limanı’nı ziyaret etti.

LİMAN HAKKINDA  KAPSAMLI BİLGİLER

Liman Yönetim Kurulu Başkanı Enrico Samer, Kocaeli Ticaret Odası heyetine kapsamlı bilgiler aktardı. , “Trieste Limanı, Akdeniz’in en kuzey ve konumu itibariyle Batı ve Orta Avrupa’ya hinterlandı çok geniş olan bir limandır. İtalya’nın en önemli limanlarından biri olmakla beraber, en önemli faaliyetleri ham petrol, Ro-Ro, konteyner ve genel yük taşımalarıdır. Yaklaşık olarak 2 milyon 300 bin metrekare üzerine kuruludur. Trieste Limanı, Türkiye ve AB arasındaki “deniz köprüsü” için temel oluşturuyor” dedi.   Samer ile birlikte limanı gezen KOTO heyeti, kendilerini Kocaeli Ticaret Odası’nda ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade edip, davette bulundu.

KARDEŞ ODA VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

KOTO heyeti ziyarette ikinci gününü Türkiye Cumhuriyeti Slovenya Büyükelçiliği’ne ayırdı. Türkiye Lübyana Ticaret Müşaviri Gamze Doğan eşliğinde gerçekleşen ziyarette ayrıca Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Sonja Smuc ile de bir görüşme sağlandı. Heyet, iki ülke ve her iki oda üyelerinin uluslararasılaşmasına katkı sağlayacak işbirliği anlaşması ve kardeş Oda protokolü imzaladı. Bu anlaşmanın karşılıklı bilgi akışında kolaylık sağlayacağı ve iki ülke dış ticaretinin gelişmesine doğrudan katkıda bulunacağı öğrenildi. Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinin ardından KOTO heyeti, Slovenya Yatırım Ajansı Spirit Agency’i ziyarete gitti. Burada, Doğrudan Yatırımlar Teşvik Bölümü Sekreteri Dr. Zoran Stamatovski ile bir araya gelen heyet, bu görüşmede de Slovenya yatırım ortamı, yatırım teşvikleri ve vergi oranları hususunda bilgi edindi. Ülkedeki ticaret iklimi hakkında sahada da bilgiler alınırken, KOTO üyeleri için ziyaret oldukça yararlı geçti. Yeni ticaret köprüleri kuruldu, önemli somut adımlar atıldı.

SLOVENYALI HEYET ŞUBATTA GELİYOR

İş programında temelleri atılan dostluk ve ticari köprülerini sağlamlaştırmak ve iş görüşmeleri gerçekleştirmek amacıyla 2020 yılının Şubat ayında, Slovenyalı iş insanlarının ilimize geleceği öğrenildi.  Kocaeli iş dünyasıyla, görüşmeler gerçekleştirecek olan Slovenyalı heyet, hem yatırımcı görüşmeleri gerçekleştirecek hem de işbirliği yapılacak sektörlerde partnerler arayacak.

Editör: TE Bilisim