Hakkâri Yüksekova’da 2015 yılında hain terör örgütü ile girdiği çatışmada ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede şehit olan Özel Harekât Polis Memuru Mustafa Yavaş’ın adı, Gölcük’te doğup büyüdüğü mahallede çocuk sesleri arasında yaşayacak. Çatışmada ağır yaralandıktan 21 gün sonra tedavi gördüğü hastanede 42 yaşında şehit düşen Yavaş’ın adı, Gölcük Belediyesi Meclisi’nde oy birliği ile alınan kararla; kabrinin de olduğu Hisareyn Gündüzalp Caddesi, Karagül Sokak’ta yeni yapılan parka verildi. Şehidin adının verildiği park, şehit eşi Özel Harekât Polisi Ayşe Yavaş ve çocukları, annesi Şaziye Yavaş ile silah arkadaşlarının katıldığı, şehit Mustafa Yavaş’ın dualarla anıldığı törenle açıldı.

ŞEHİDİN ADININ YAŞAYACAĞI PARK ŞEHİTLER HAFTASINDA AÇILDI

Şehitler Haftası’nda düzenlenen parkın açılışı; şehidin annesi Şaziye Yavaş, eşi Özel Harekât Polisi Ayşe Yavaş, akrabaları ve silah arkadaşları başta olmak üzere; Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Deniz Ana Üs ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aziz Bakıoğlu, İl Emniyet Müdür Yardımcıları Nihat Uzun, Nadire İnan Karaca ve Oğuz Işık, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Ak Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mustafa Özsoy, Demokrat Parti İlçe Başkanı Ahmet Levent, Barış ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Çağlayan Garipoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Nihat Abiş, Gölcük İlçe Emniyet Müdürü Veli Şengün, Gölcük Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Arslan, Gölcük Belediye Meclisi üyeleri Ömer Burak Barış, İbrahim Kılıç, Mustafa Alkan, Oğuz Çelebi, Savaş Toprak, Kürşat Çakıroğlu, Özgür Yılmaz, Mehmet Uzuner ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ GÖLCÜK’ÜN HER NOKTASINDA YAŞATILACAK

Açılış konuşmasında programa katılan şehit eşi Ayşe Yavaş ve tüm katılımcılara teşekkür eden Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, "Hakkâri Yüksekova'da hain teröristlerle girdiği çatışmada ağır yaralanan, 21 gün sonra, tedavi gördüğü hastanede, 1 Aralık 2015 tarihinde 42 yaşında şehit olan, Kahraman Özel Harekât Polisi Gölcüklü hemşehrimiz Mustafa Yavaş’ın ismi, Gölcük Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla; kabrinin de olduğu Hisareyn Gündüzalp Caddesi, Karagül Sokak’taki parkta yaşayacak. Şehitlerimizin isminin yaşaması ve gelecek kuşaklar tarafından anılması en büyük hedeflerimiz arasındadır. Bunun için de şehitlerimizin adlarının verildiği parklara çocuk ve gençlerimizin onları tanıyabilmesi için tanıtıcı levhalar da koyacağız. Bugünün vesileyle; Şehitler Haftası’nda mübarek Ramazan ayının cuma gününde, Kahraman Şehidimiz Özel Harekât Polisi Gölcüklü hemşehrimiz Mustafa Yavaş başta olmak üzere vatan ve mukaddesatımız uğruna canlarını feda eden Aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum” dedi.

“ALABİLECEĞİ EN GÜZEL MERTEBEYİ ALARAK BU DÜNYADAN GÖÇTÜ”

Eşinin adının verildiği parkın açılışında söz alan şehit eşi Özel Harekât Polisi Ayşe Yavaş ise, “Şehidimin aziz hatırasını bu parkta yaşattıkları için belediye başkanımıza çok teşekkür ediyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum. Ben şehidim Mustafamla beraber 1993 yılında polis olarak başladık daha Özel Harekât Şube Müdürlüğünde göre aldık kursumuzu aldıktan sonra. Ve uzun yıllar ta ki eşimin şahadet tarihine kadar çeşitli illerde Özel Harekât Şube Müdürlüklerinde beraber çalıştık. Bu meslek hayatımızın büyük bir bölümü Doğu’da geçti. 3 tane de çocuğumuzu bu uğurda feda ederek; vatanımız, memleketimiz Doğu’da görev aldık. İkimiz de özel harekât aşkıyla yanan, özel harekâtı çok seven, gerekirse canımızı verebilecek şekilde görev yaptık. Bundan onur ve gurur duyuyorum. Görevinin sonunda eşim, alabileceği en güzel mertebeyi alarak, şehit olarak bu dünyadan göçtü. Hem meslek hayatımızı hem evliliğimizi hem de çocuklarımızı çok güzel yetiştirmeye çalıştık. Vatanını milletini seven, gerektiğinde canlarını feda edebilecek evlatlar yetiştirdik. Ankara’da Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda görevime devam ediyorum. Ömrümün sonuna kadar bu vatan için canımızı vermek gerekirse feda olsun. Allah yolunda feda olsun, din yolunda feda olsun. Beni çok mutlu ettiniz” diye konuştu.

“ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK AZ”

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ise yaptığı konuşmada, “Şehitlik mertebesi bizim inancımızda çok önemli bir müessese. Bugün ülkemizde 40 binin üzerinde köy var. Hemen hemen en küçük köyümüzde şehit ve gazilerimiz var. Şehitlerimiz ve gazilerimiz için ne yapsak az. Tabi ateş düştüğü yeri yakar fakat en azından devlet olarak geride bıraktıklarına her türlü imkânı sağlamak süreğiyle onların hayatlarındaki zorlukları kaldırmaya görevini yerine getirmeye gayret ediyoruz. Devletimiz şartlarınız zorlayarak her türlü imkânı onlara sunuyor. Bu vesileyle şehidimizi bir kez daha şehidimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Bu güzide parkta isminin yaşaması, gelecek nesillere tanınması adına önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

ŞEHİDİN ADININ VERİLDİĞİ PARK DUALAR EŞLİĞİNDE AÇILDI

Konuşmaların ardından kuran-ı kerim tilavetinin ve yapılan dualar eşliğinde Şehit Özel Harekât Polis Memuru Mustafa Yavaş Parkı açıldı. Başkan Sezer, şehit ailesi ve katılımcılarla birlikte parkı gezerek incelemelerde bulundu. Sezer, incelemeler sırasında parkta oynayan çocuklarla da yakından ilgilendi.

Editör: TE Bilisim