Türkiye Cumhuriyeti'nin 96. kuruluş yıl dönümü yurtta, KKTC'de ve yurt dışındaki temsilciliklerde olduğu gibi ilimizin her köşesinde de törenlerle kutlandı. Derince'de 29 Ekim kutlamaları protokol ve vatandaşların katılımıyla coşku içersinde geçti. İlçedeki programların ilk gününde Derince Kaymakamı Cemil Aksak, Garnizon Komutanı Dz. Kd. Albay Metin Eyiyürekli ve Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Kaymakamlıkta bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumunda bulundu. Derince Kaymakamlığı ve Derince Belediyesi’nin birlikte düzenledikleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin ikinci gün ilk durağı yine Kaymakamlık binası oldu.

TEBRİKAT TÖRENİ

Kutlamalar, Derince Kaymakamlığı’nda tebrikat töreni ile başladı. Ardından Derince Belediye Stadyumu’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı gerçekleşti. Programa Derince Kaymakamı Cemil Aksak, Garnizon Komutanı Dz. Kd. Albay Metin Eyiyürekli, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Derince Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Pala ve İbrahim Şirin, AK Parti Derince İlçe Başkanı Selçuk Çakıroğlu, MHP Derince İlçe Başkanı Zeki Omurca, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri, kaymakamlık ve belediye daire müdürleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, şehit ve gazi aileleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu, sonrasında protokol sahayı dolaşarak öğrencilerin ve törene katılan vatandaşların bayramını tebrik etti.

KAYMAKAM AKSAK'TAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Derince Kaymakamı Cemil Aksak,günün anlam ve önemini belirten konuşmasında önemli mesajlar verdi. Aksak,  “Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugünümüze kadar vatan, millet, namus uğurunda şehit olan bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize sağlık, sıhhat uzun ömür diliyorum. Türk milletinin Allah, vatan, bayrak ve istiklal aşkını hesaba katmayan batılılar ne kahramanlıklar yapacağımıza Kurtuluş Savaşı’nda bir kez daha şahit oldu. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmış devletimizin yönetim şekli cumhuriyet olarak belirlenmiştir. Kıyamete kadar baki kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, emaneti gençlerimize vermiştir. Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek geleceğimizi de o denli iyi şekillendiririz. Sizlerin ve bütün milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.” dedi.

SPORTİF ETKİNLİKLER

Kaymakam Aksak’ın konuşmasının ardından Seka Çocuk Dostları Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gülistan Kaya “Atatürk ve Cumhuriyet” adlı şiiri seslendirdi. Çınarlı Ortaokulu Halk Oyunları Ekibinin Karadeniz yöresine ait gösterilerini sergiledikleri programda Mevlana Ortaokulu öğrencisi Efe Kemal Tanrıseven de “Bugün” adlı şiirini okudu. İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün sportif etkinlikler de sahnelediği programda Yunus Emre İlkokulu öğrencisi Nehir İdil Uludağ “Biz Cumhuriyetiz” adlı şiiri seslendirirken, Çenesuyu İlkokulu Halk Oyunları ekibi de çeşitli yörelerden derledikleri gösterilerini sundu. Cumhuriyetimizin 96. Yılı münasebetiyle düzenlenen programda ayrıca “Cumhuriyet” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile Cumhuriyet Koşusu’nda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri takdim edildi. Derince Belediye Stadyumu’nda düzenlenen program tören geçişi ile sona erdi.  

Ödül Alan Öğrenciler:

RESİM YARIŞMASI

1.Ecem Mina Kök Çenesuyu İlkokulu)

2.Elif Şahin (İbni Sina İlkokulu)

3.Hayrünisa İnce (Pakmaya Huriye Pak İlkokulu)

ŞİİR YARIŞMASI

1.Zeynep Selma Kırılmış (Alparslan Ortaokulu)

2.Metehan Şenocak (Mevlana Ortaokulu)

3.Gizem Özcan (İshakçılar Ortaokulu)

KOMPOZİSYON YARIŞMASI

1.Edanur Bekiroğlu (Derince Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

2.Azra Kocaman (Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi)

3.Berfin Koloğlu (Necip Fazıl Anadolu Lisesi)

CUMHURİYET KOŞUSU

Yıldız Erkekler:

1.Muharrem Canpolat (Piri Reis Ortaokulu)

2.Serhat Rıza Sarıaslan (Çınarlı Ortaokulu)

3.Yunus İmre Topaloğulları (Huriye Pak Ortaokulu)

Genç Erkekler:

1.Diren Sağlam (SEKA Çocuk Dostları MTAL)

2.İsa Nalbant (19 Mayıs Anadolu Lisesi)

3.Yiğit Talha Kocaman (Derince MTAL)

Yıldız Kızlar:

1.Gülizar Akyol (15. Kolordu Ortaokulu)

2.Sultan Akyol (15.Kolordu Ortaokulu)

3.Sena Bilgiç (Çenesuyu Ortaokulu)

Genç Kızlar:

1.Tuğçe Cankurt (Derince Anadolu Lisesi)

2.Nursenem Baskal (Derince MTAL)

3.Ece Buse Adıgüzel (SEKA Çocuk Dostları MTAL)

Editör: TE Bilisim