Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, özel bireyleri topluma kazandırırken iş sahibi yapıyor. Bu kapsamda İŞKUR işbirliğiyle "Aşçı Çırağı" meslek kursları açıldı.

“AŞÇI ÇIRAĞI” KURSU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, İŞKUR ile özel bireylerin topluma kazandırılması ve bu süreçte özel bireylerin meslek sahibi olması için örnek bir projeye imza attı. Yapılan anlaşma ile Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde İŞKUR tarafından “Aşçı Çırağı” meslek kursu açıldı.

GÜNLÜK 30 TL ÜCRET

İŞKUR işbirliğiyle açılan kurs haftanın 2 günü verilecek. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencileri, 3 aylık kursun sonunda İŞKUR'dan Aşçı Çırağı sertifikası ve günlük 30 TL alacak. Aldıkları sertifika ile işe girip çalışma imkânı sağlanan öğrenciler büyük mutluluk yaşadı. İlk etapta 12 öğrenciye verilecek eğitim, daha sonra Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi'nde eğitim gören 105 öğrenciye verilecek.

MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde verilen mesleki eğitimlerle özel bireylerin meslek edinmesi, toplumsal hayata katılımları ve kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanıyor. Kurslarda genellikle öğrencileri yalnız kalmaları durumunda yapabilecekleri gündelik işler ve yemekler öğretiliyor.

İŞ BULMA İMKÂNI

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi Mutfak şefi Emel Ulukut; “Zihinsel engelli öğrencilerimize mutfak ortamında öğrenebilecekleri ya da yalnız kaldıklarında yapabilecekleri yemekleri öğretmeye çalışıyoruz. İŞKUR ile yaptığımız anlaşma sayesinde buradan sertifika alarak herhangi bir boşluk açıldığı zaman buradaki öğrencilerimiz için iş bulma imkânı doğuyor” açıklamasında bulundu.

Editör: TE Bilisim