Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen 10. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX)’in açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, birçok ilin valisi, oda başkanları ve kalkınma ajansı yetkilileri katıldı. Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de açtığı stantta ilimizi temsil etti.  Hereke Halısı, Kandıra Bezi ve İzmit Pişmaniyesini tanıttı. Ziyaretçilere pişmaniye, eşme ayvası, Gebze Çöreği ikram edildi.

HİSARCIKLIOĞLU KOCAELİ

STANDINDA HALI DOKUDU

İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Doğu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu gelen konukları karşıladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kocaeli standını dolaştı. Halı dokuma tezgâhına oturup Hereke İpek halısına düğüm attı. Ardından Gebze Çöreği ikramını kabul etti. Yoğun geçen ilk günde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de Kocaeli standını ziyaret etti. İzmit Pişmaniyesi, kolonyası ve Gebze Çöreği hediye edildi. 

"SİMİT, OXFORD İNGİLİZCE SÖZLÜĞÜNDE”

ANFAŞ Fuar Merkezinde gerçekleşen açılış programında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli'nin de coğrafi işaret alabilmek için başvuruda bulunduğu simit için çok önemli açıklamalarda bulundu. Varank yaptığı konuşmasında coğrafi işaretlerin yurt dışında da tescil edilmesinin, yöresel ürünlerin ihracatının artırılması açısından oldukça elzem olduğunu söyledi. Öte yandan Varank; Simitin, Oxford İngilizce sözlüğüne yeni eklenen kelimeler arasında yer aldığını belirterek şöyle konuştu: " Anlamına baktığınızda şöyle diyor, 'Türkiye menşeli, pişirilmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü.' İşte bizim aslında dünya literatürüne ekleyecek binlerce kelimemiz, hazinemiz bulunuyor. Bakanlık olarak Türkiye'nin yerel değerlerin markalaşmasını sağlamak adına tescilleri ve bunların ticarileşmesini artırmayı hedefliyoruz”

Editör: TE Bilisim