Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın başkanlığında, İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar, Genel Müdür Yardımcısı Soner Kaya ve Daire Başkanı Özgür Karacaoğlu’nun katılımlarıyla düzenlenen toplantıda, emlak sektörünün sorunları ve buna yönelik çözüm önerileri ele alındı. 

KOTO’NUN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ

Toplantıda yaptığı konuşmada, KOTO’nun konuya dair kapsamlı raporunu paylaşan Akkurt, “Sektörün öncelikli sorunlarını; belediye- tapu müdürlüklerinden bilgi ve belgeye erişim problemleri ile yetkisiz aracılık faaliyetleri oluşturuyor. Yetkisiz kişilerin engellenmesi amacıyla denetimlerin artırılması, meslek birliğine ilişkin düzenlemelerin yapılması ve arabuluculukta yetkili emlakçıların da bulunması gerekliliği de çözüm önerilerimizi oluşturuyor” dedi.

TOPLANTIDA GÖRÜŞÜLEN KONULAR

Karamürselli Çiftçilere Gübre Desteği Karamürselli Çiftçilere Gübre Desteği

Toplantıda ayrıca, 1 Kasım’da yürürlüğe girecek olan ilanlara ilişkin Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılabilecek düzenlemeler, yabancı emlak işletmeleri sayısındaki önemli artışlar, tüketicilerin bilinçlendirilmesi adına kamu spotu oluşturulması, sözleşmelerin elektronik ortamda yapılabilmesi, TTBS modülünde ihtiyaç duyulan iyileştirmeler, ilan portallarındaki mağaza isimleri, müteahhitlerin 2. el ilanları, TOBB’da sektör meclisi kurulması ihtiyacı, mesleki yeterlilikte 6 ay staj zorunluluğunun yetersiz olması, en az 1 yıla çıkarılması konusu ve mesleki yeterlilikte eğitim şartlarının ve içeriklerinin daha üst seviyelere çıkarılması konusu görüşüldü.

Editör: Haber Merkezi