Kocaeli Gündüzlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen programa; Vali Hüseyin Aksoy, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Aslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alan engelli öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.Program öncesi Aksoy ve protokol üyeleri Akmeşe Zihinsel Engelliler Merkezi, Suadiye Cemal Doğan Rehabilitasyon Merkezi, Köseköy Gençlik ve Eğitim Merkezi, Kocaeli Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon Merkezi ve Kocaeli Rehabilitasyon Merkezindeki öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisini gezdi,

Vali Aksoy: "Temennimiz; Engellilerin Önündeki Birçok Engelin Kalkmasıdır"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü yaparken sonrasında Vali Hüseyin Aksoy duygu ve düşüncelerini dile getirdi. “Engellileri sadece bir günde hatırlamak ve onlarla ilgili yapılacak çalışmaları ortaya koymak yeterli değil. Engellilerimizi her zaman en iyi şekilde anlayarak çözüm üretmek ve sürekli bir faaliyet içerisinde olmak durumundayız.. Bugün elbette sembolik olarak büyük önem taşıyor. Bugünü, engellilerimizi bütün yönleriyle tartışmak ve önlerinde engel varsa bu engelleri aşmak adına önemli bir gün olarak değerlendiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası devletin yapısını sosyal bir devlet olarak tanımlıyor. Ancak sosyal devlet olmanın gereğini özellikle son 15 yıl içerisinde Türkiye’de ortaya çıkarılan yeni getirilen kanunlarla daha iyi bir noktaya taşımış durumdayız. Engellilere bir takım hakların verilmesi, onların bir takım imkanlardan yararlanmaları özellikle bu son 15 yıl içerisinde önemli çalışmalarla daha iyi bir noktaya gelmiştir. Temennimiz; engellilerin önündeki birçok engelin kalkmasıdır ve onların toplumun ayrılmaz bir parçası halinde sosyal, kültürel, ekonomik yaşamda yer almalarının sağlanmasıdır." dedi. "Temel amacımız; engellerin ortadan kalktığı, herkesin daha iyi noktalarda yaşamını sürdürdüğü bir dünyayı ortaya çıkarabilmektir.” diyerek konuşmasını noktalayan Vali Aksoy, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

ZENGİN PROGRAM

Yapılan konuşmalar sonrasında Kocaeli Gündüzlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Kocaeli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Türk Anneler Akmeşe Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Suadiye Cemal Doğan Rehabilitasyon Merkezi tanıtımları yapıldı. Kuruluşlarıyla hizmetleriyle bu merkezlerin film gösterimleriyle tanıtımını engelli öğrencilerin hazırladığı gösteriler takip etti. Gerek halk oyunu gösterileriyle gerekse danslarıyla öğrenciler büyük beğeni topladı. Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezindeki engelli öğrencilerin zumba gösterisi, Köseköy ve Suadiye Bakım Rehabilitasyon Merkezindeki engelli öğrencilerin izci gösterilerinin ardından program Kocaeli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezindeki engelli öğrencilerin kurduğu müzik grubunun seslendirdiği şarkılarla son buldu.

Editör: TE Bilisim